Paliwo E10 - zmiany na stacjach benzynowych
Paliwo typu E10 to rodzaj paliwa stosowanego w silnikach spalinowych, które zawiera do 10% etanolu (stąd nazwa "E10", gdzie "E" oznacza etanol, a "10" oznacza procentową zawartość etanolu). Etanol jest biopaliwem, które może być wytwarzane z różnych surowców, takich jak kukurydza, trzcina cukrowa, czy zboża. Różni się ono od tradycyjnych paliw, takich jak benzyna lub diesel, które nie zawierają etanolu.
Główne cechy paliwa E10 to:
- Etanol: Paliwo E10 zawiera 10% etanolu i 90% tradycyjnej benzyny. Etanol jest odnawialnym źródłem energii, co może wpływać na jego atrakcyjność ze względu na potencjalne korzyści ekologiczne.
- Oktan: Paliwo E10 ma zazwyczaj wyższy indeks oktanowy niż zwykła benzyna, co może przyczynić się do lepszego działania silnika i zmniejszenia ryzyka stukania silnika.
- Cena: Paliwo E10 jest często tańsze od tradycyjnej benzyny, co jest oczywiście korzystne dla kierowców.
- Wpływ na środowisko: Etanol jest uważany za bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjna benzyna, ponieważ jego produkcja może skutkować niższymi emisjami gazów cieplarnianych.
- Kompatybilność: Paliwo E10 jest zwykle kompatybilne z większością nowoczesnych silników spalinowych. Jednak starsze pojazdy mogą wymagać modyfikacji lub używania paliwa o niższej zawartości etanolu.
Paliwo E10 może nie być odpowiednie dla niektórych starszych pojazdów, zwłaszcza tych z silnikami starszej generacji, ponieważ etanol może powodować korozję niektórych części silnika i układu paliwowego. Przed przejściem na paliwo E10, zawsze warto sprawdzić zalecenia producenta pojazdu oraz informacje dostarczane przez producentów paliw i stacji benzynowych.
Od 1 stycznia 2024 roku na stacjach benzynowych w Polsce paliwo E10 będzie wprowadzane w sposób stopniowy. Benzyna E10 zastąpi obecnie dostępną na stacjach benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Istniejące różnice polegają na tym, że benzyna E5 zawiera maksymalnie 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie 10% objętościowo biokomponentów.
Jak sprawdzić czy Twój samochód może jeździć na paliwie E10?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało dla kierowców specjalną wyszukiwarkę, która umożliwia sprawdzenie czy dany model z danego rocznika może tankować paliwo E10. Link do strony - https://e10.klimat.gov.pl/
Benzyna E10 w Europie i na świecie
Benzyna E10 jest obecnie szeroko stosowana na całym świecie, w tym w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii. Od 2016 roku jest to również paliwo wzorcowe, na którym nowe samochody są testowane pod kątem emisji i osiągów. Według raportu organizacji zajmującej się wykorzystaniem biokomponentów ePure, bioetanol ma znacznie mniejszy ślad węglowy, średnio o około 70%, w porównaniu do paliw kopalnych, takich jak benzyna silnikowa pochodząca z przeróbki ropy naftowej.
W Unii Europejskiej już 19 krajów wprowadziło benzynę E10. Obecnie jest ona dostępna w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Węgrzech. Ponadto, w Europie paliwo E10 jest dostępne w Wielkiej Brytanii i Norwegii.
Dlaczego wprowadzono zmianę z paliwa E5 na E10?
Głównym celem tej zmiany jest zwiększenie udziału zrównoważonych biopaliw w paliwach wykorzystywanych w transporcie. Jest to konieczne działanie, mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu sektora transportowego na środowisko naturalne, w tym na zdrowie ludzi oraz jakość powietrza. Dodatkowo, zmiana ta ma na celu wspieranie Polski w osiągnięciu unijnego celu, który zakłada, że 14% paliw używanych w transporcie będzie pochodzić z surowców odnawialnych. Wprowadzenie paliwa E10 pomoże również w redukcji uzależnienia od paliw kopalnych. Realizacja tego celu przyczyni się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportowym.
Poznaj gamę modelową Mitsubishi oraz aktualne kampanie i promocje.